Grundfos CMB 1-36 A-C-A-A-E-A PM Booster Pump – 93332863 (1x220-230V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Warranty: Manufacturer’s Warranty
Grundfos CMB PM is a compact and intelligent water boosting solution for reliable domestic and light commercial water supply. It includes a CM pump and PM START pressure manager that automatically starts and stops the pump based on demand, with dry-running protection and automatic restart after interruptions.
Suitable Applications
- Commercial water pressure boosting
- Domestic water pressure boosting
Key Specifications
| Product Name | CMB 1-36 A-C-A-A-E-A |
| Product Number | 93332863 |
| EAN | 5715471047854 |
| Rated Flow | 1.7 m³/h |
| Rated Head | 23.7 m |
| Impellers | 4 |
| Primary Shaft Seal | AVBE |
| Code for Shaft Seal | AVBE |
| Start Pressure | PM START 1.5 bar |
| Return Valve | Yes |
| Liquid Temperature Range | 0 .. 40 °C |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Pipe Connection Standard | ISO 228-1 |
| Inlet / Outlet Connection | Rp 1 / G 1 |
| Pump Housing Material | Cast iron EN-GJL-200 / ASTM A48-30B |
| Impeller Material | Stainless steel EN 1.4301 / AISI 304 |
| Rubber Components | EPDM |
| Rated Power | 0.5 kW |
| Voltage / Frequency | 1 x 220-230 V / 50 Hz |
| Maximum Current | 3.30-3.15 A |
| Rated Speed | 2750-2780 rpm |
| Enclosure / Insulation | IP55 / F |
| Ex-protection Standard | TP 211 |
| Cable Length | 1.5 m |
| Power Plug | Australian plug |
| Connector Type | Type I (AS/NZS 3112) |
| Tank Volume | NONE |
| Net / Gross Weight | 13.4 / 15.2 kg |
| Sales Region | Australia |
| Environmental Approvals | WEEE |
| Approvals | CE, RCM |
Documentation & Downloads
| Product PDF | Download |