Filtaworx Automatic Brush Filter Electric Drive Inline – FWAE2-250 – 250mm – 10 Bar – 490 m³/hr – 240V
SKU FWAE2-250
Original price
The FILTAWORX® Automatic Brush Filter with Electric Drive in Inline configuration features automatic backwashing based on both pressure differential and time. The straight-through design allows for easy integration into existing pipelines. The body is manufactured from 304 stainless steel pipe with no welds, and the fine screen is constructed from 316 stainless steel. The stainless steel brush ensures effective cleaning. The filter operates at a pressure rating of 10 bar with a maximum working temperature of 65°C.
Suitable Applications
  • Large-scale agricultural irrigation
  • Municipal water treatment
  • Industrial process water
  • Inline automated filtration systems
  • Remote or hard-to-access installations
Key Specifications
Product Name FILTAWORX Automatic Brush Filter – Electric Drive – Inline
Product Number FWAE2-250
Product Type Automatic Brush Filter with Electric Drive
Configuration Inline (straight-through)
Filter Size 250 mm
Nominal Flow Rate 490 m³/hr
Pressure Rating 10 bar
Body Material 304 Stainless Steel pipe (no welds)
Fine Screen Material 316 Stainless Steel
Brush Material Stainless Steel
Maximum Working Temperature 65°C
Backwash Activation Pressure differential and time
Included Components Flush valve, pressure gauges
Suitable Applications
  • Municipal water treatment
  • Industrial process water
Key Specifications
Product Number FWAE2-250
Filter Size 250 mm
Nominal Flow Rate 490 m³/hr
Pressure Rating 10 bar
Brush Material Stainless Steel