Grundfos CRI 1S-19 A-CA-A-E-HQQE Vertical Multistage Centrifugal Pump – 96515796 (3 x 220-240D/380-415YV)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Vertical, non-self-priming, multistage, in-line centrifugal pump with suction and discharge ports on the same level. Pump materials in contact with the liquid are stainless steel (EN 1.4301). Rated for water with a flow of 0.9 m³/h and head of 73.4 m, featuring a single HQQE cartridge shaft seal, FlexiClamp connections, and a 3-phase AC motor. Maximum operating pressure is 25 bar and liquid temperature range is -20 °C to 120 °C.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Machining
- Wash and clean
- Process liquids transfer
- Industrial heating
- Cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Desalination
- Reversed Osmosis - Water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation
- Solar water solutions
- Community water supply
- Rotor & spray irrigation
- Ground water transfer
- Pivot
- Solar boosting and water supply solutions
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Solar water treatment fertigation and dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Name | CRI 1S-19 A-CA-A-E-HQQE |
| Product Number | 96515796 |
| EAN | 5700396731568 |
| Pump Type | Vertical Multistage Centrifugal |
| Rated Flow | 0.9 m³/h |
| Rated Head | 73.4 m |
| Maximum Head | 110.1 m |
| Speed (Pump Data) | 2856 rpm |
| Stages / Impellers | 19 |
| Reduced-Diameter Impellers | 0 |
| Shaft Seal | HQQE |
| Liquid Temperature Range | -20 .. 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Connections | FlexiClamp, DN32 / 1 1/4 inch, PN25 |
| Base / Head Material | Stainless steel EN 1.4408 (AISI 316) |
| Impeller Material | Stainless steel EN 1.4301 (AISI 304) |
| Bearing | SIC |
| Motor Power (P2) | 0.55 kW |
| Voltage | 3 x 220-240D / 380-415Y V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Current | 2.50 / 1.44 A |
| Motor Efficiency Class | IE3 |
| Motor Efficiency (Full Load) | 77.8 % |
| Enclosure Class | IP55 Dust/Jetting |
| Insulation Class | F |
| MEI | 0.54 |
| Net / Gross Weight | 22.5 / 26.6 kg |
| Shipping Volume | 0.092 m³ |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM, WRAS, ACS |
Documentation & Downloads
| CRI 1S-19 Datasheet | Download |