Grundfos CRI 1-13 A-FGJ-A-E-HQQE Vertical Multistage Centrifugal Pump – 96527705 (3 x 220-240D/380-415Y V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
The Grundfos CRI 1-13 A-FGJ-A-E-HQQE is a vertical, non-self-priming multistage in-line centrifugal pump designed for installation in pipe systems or on a foundation. All liquid-contact parts are stainless steel, with impellers, intermediate chambers, and outer sleeve in EN 1.4301 (AISI 304), and pump head and base in EN 1.4408 (AISI 316). It features a HQQE single mechanical shaft seal (EN 12756), DIN / ANSI / JIS flange connections, and a 0.75 kW IE3 three-phase AC motor. Suitable for industrial, commercial, irrigation, and solar water applications.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Machining
- Wash and clean
- Process liquids transfer
- Industrial heating
- Cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Desalination
- Reverse osmosis water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation
- Solar water solutions
- Community water supply
- Rotor & spray irrigation
- Ground water transfer
- Pivot irrigation
- Solar boosting and water supply solutions
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Solar water treatment, fertigation and dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Name | CRI 1-13 A-FGJ-A-E-HQQE |
| Product Number | 96527705 |
| EAN | 5700397083550 |
| Pump Type | Vertical Multistage Centrifugal |
| Rated Flow | 1.8 m³/h |
| Rated Head | 61.3 m |
| Maximum Head | 80.7 m |
| Speed (Pump Data) | 2864 rpm |
| Stages / Impellers | 13 / 13 |
| Reduced-Diameter Impellers | 0 |
| Shaft Seal | HQQE (Single Mechanical Seal) |
| Liquid Temperature Range | -20 to 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Connections | DN 25/32 (1 1/4") DIN / ANSI / JIS, PN25, 300 lb |
| Base / Head Material | Stainless Steel EN 1.4408 (AISI 316) |
| Impeller Material | Stainless Steel EN 1.4301 (AISI 304) |
| Bearing | SIC |
| Motor Power (P2) | 0.75 kW |
| Voltage | 3 x 220-240D / 380-415Y V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Current | 3.30 / 1.90 A |
| Motor Efficiency Class | IE3 |
| Motor Efficiency (Full Load) | 80.7 % |
| Enclosure Class | IP55 |
| Insulation Class | F |
| MEI | ≥ 0.70 |
| Net / Gross Weight | 27.9 / 30.7 kg |
| Shipping Volume | 0.074 m³ |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM, WRAS, ACS |
Documentation & Downloads
| Grundfos CRI 1-13 Product Data Sheet | Download |