Grundfos CRI 1-12 A-FGJ-A-E-HQQE Vertical Multistage Centrifugal Pump – 96527704 (3 x 220-240D/380-415Y V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
The Grundfos CRI 1-12 A-FGJ-A-E-HQQE is a vertical, non-self-priming multistage in-line centrifugal pump suitable for pipe system installation or foundation mounting. All wetted parts are stainless steel, with impellers, intermediate chambers, and outer sleeve in EN 1.4301 (AISI 304) and pump head and base in EN 1.4408 (AISI 316). The pump uses a HQQE single mechanical shaft seal (EN 12756), DIN / ANSI / JIS flange connections, and a 0.75 kW IE3 three-phase AC motor. Ideal for industrial, commercial, irrigation, and solar water applications.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Machining
- Wash and clean
- Process liquids transfer
- Industrial heating
- Cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Desalination
- Reverse osmosis water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation
- Solar water solutions
- Community water supply
- Rotor & spray irrigation
- Ground water transfer
- Pivot irrigation
- Solar boosting and water supply solutions
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Solar water treatment, fertigation and dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Name | CRI 1-12 A-FGJ-A-E-HQQE |
| Product Number | 96527704 |
| EAN | 5700397083529 |
| Pump Type | Vertical Multistage Centrifugal |
| Rated Flow | 1.8 m³/h |
| Rated Head | 57.1 m |
| Maximum Head | 74.7 m |
| Speed (Pump Data) | 2864 rpm |
| Stages / Impellers | 12 / 12 |
| Reduced-Diameter Impellers | 0 |
| Shaft Seal | HQQE (Single Mechanical Seal) |
| Liquid Temperature Range | -20 to 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Connections | DN 25/32 (1 1/4") DIN / ANSI / JIS, PN25, 300 lb |
| Base / Head Material | Stainless Steel EN 1.4408 (AISI 316) |
| Impeller Material | Stainless Steel EN 1.4301 (AISI 304) |
| Bearing | SIC |
| Motor Power (P2) | 0.75 kW |
| Voltage | 3 x 220-240D / 380-415Y V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Current | 3.30 / 1.90 A |
| Motor Efficiency Class | IE3 |
| Motor Efficiency (Full Load) | 80.7 % |
| Enclosure Class | IP55 |
| Insulation Class | F |
| MEI | ≥ 0.70 |
| Net / Gross Weight | 27.5 / 30.3 kg |
| Shipping Volume | 0.074 m³ |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM, WRAS, ACS |
Documentation & Downloads
| Grundfos CRI 1-12 Product Data Sheet | Download |