Grundfos CR 64-2-2 A-F-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 96123530 (3 x 380-415D/660-690YD)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Vertical, non-self-priming, multistage in-line centrifugal pump with cast iron head and base, stainless steel impellers (EN 1.4301), HQQE shaft seal, DIN flange connections, and a 3-phase AC motor rated at 11 kW. Designed for high-efficiency pumping with rated flow of 64 m³/h and head up to 60.9 m, suitable for water applications from -30 to 120 °C.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Machining
- Wash and clean
- Process liquids transfer
- Industrial heating
- Cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Desalination
- Reversed Osmosis - Water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation
- Solar water solutions
- Community water supply
- Rotor & spray irrigation
- Ground water transfer
- Pivot
- Solar boosting and water supply solutions
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Solar water treatment, fertigation and dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Name | CR 64-2-2 A-F-A-E-HQQE |
| Product Number | 96123530 |
| EAN | 5700396697406 |
| Pump Type | Vertical / Multistage Centrifugal |
| Rated Flow | 64 m³/h |
| Rated Head | 44.3 m |
| Maximum Head | 60.9 m |
| Speed (Pump Data) | 2924 rpm |
| Stages / Impellers | 2 / 2 |
| Reduced-Diameter Impellers | 0 |
| Shaft Seal | HQQE |
| Liquid Temperature Range | -30 .. 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Connections | DN 100 / DN 100, DIN, PN 16 |
| Base / Head Material | Cast iron |
| Impeller Material | Stainless steel EN 1.4301 (AISI 304) |
| Bearing | SIC / Graflon |
| Motor Power (P2) | 11 kW |
| Voltage | 3 x 380-415D/660-690Y V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Current | 20.8-19.8 / 12.0-11.8 A |
| Motor Efficiency Class | IE3 |
| Motor Efficiency (Full Load) | 91.2 % |
| Enclosure Class | IP55 Dust/Jetting |
| Insulation Class | F |
| MEI | 0.70 |
| Net / Gross Weight | 162 / 195 kg |
| Shipping Volume | 0.495 m³ |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, WRAS, ACS |
Documentation & Downloads
| CR 64-2-2 A-F-A-E-HQQE Product PDF | Download |