Grundfos CR 5-9 A-FGJ-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 92902398 (1 x 220-230V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Vertical, multistage centrifugal inline pump suitable for commercial, industrial, and water treatment applications. The pump head and base are made of cast iron, while all other wetted parts are stainless steel (EN 1.4301). A cartridge shaft seal ensures high reliability, safe handling, and easy maintenance access. Power is transmitted via a rigid split coupling, with combined DIN / ANSI / JIS flange connections. The pump is fitted with a single-phase, fan-cooled asynchronous motor.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating and cooling
- Industrial heating and cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Process liquids transfer
- Machining
- Wash and clean systems
- Desalination
- Reverse osmosis water treatment
- Drinking water treatment
- Surface water intake
- Water distribution
- Irrigation and agriculture
- Rotor & spray irrigation
- Pivot irrigation systems
- Groundwater transfer
- Community water supply
- Solar water solutions
- Solar boosting and water supply solutions
- Solar water treatment, fertigation, and dosing
- Controls and digital water management
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Number | 92902398 |
| Pump Orientation | Vertical |
| Rated Flow | 5.8 m³/h |
| Rated Head | 42.2 m |
| Maximum Head | 58.3 m |
| Number of Stages | 9 |
| Pumped Liquid | Water |
| Liquid Temperature Range | -20 to 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Shaft Seal Type | Single (HQQE) |
| Impeller Material | Stainless steel (EN 1.4301 / AISI 304) |
| Base Material | Cast iron (EN-GJL-200) |
| Motor Power (P2) | 1.5 kW |
| Rated Voltage | 1 × 220–230 V |
| Mains Frequency | 50 Hz |
| Motor Efficiency Class | IE2 |
| Enclosure Class | IP55 |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM |
| Drinking Water Approvals | WRAS, ACS |
| Net Weight | 40.5 kg |
| Country of Origin | AU |
Documentation & Downloads
| Product Datasheet (PDF) | Download |