Grundfos CR 5-7 A-FGJ-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 96517042 (3 x 220-240D/380-415YV)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Vertical, non-self-priming, multistage, in-line centrifugal pump for installation in pipe systems and mounting on a foundation. The pump head and base are made of cast iron, while all other wetted parts are stainless steel (EN 1.4301). Impellers and intermediate chambers are stainless steel. The shaft seal has assembly length according to EN 12756. Power transmission is via a cast iron split coupling, and pipe connections are through combined DIN / ANSI / JIS flanges. The pump is fitted with a 3-phase AC motor.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Machining
- Wash and clean
- Process liquids transfer
- Industrial heating
- Cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Desalination
- Reverse osmosis water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation
- Solar water solutions
- Community water supply
- Rotor & spray irrigation
- Ground water transfer
- Pivot irrigation systems
- Solar boosting and water supply solutions
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Solar water treatment fertigation and dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Number | 96517042 |
| EAN | 5700396755069 |
| Pump Orientation | Vertical |
| Stages | 7 |
| Rated Flow | 5.8 m³/h |
| Rated Head | 35.3 m |
| Maximum Head | 49 m |
| Pump Speed (Data Based) | 2853 rpm |
| Pumped Liquid | Water |
| Liquid Temperature Range | -20 to 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Shaft Seal Arrangement | Single (HQQE) |
| Curve Tolerance | ISO 9906:2012 3B |
| Base Material | Cast iron (EN-GJL-200 / ASTM A48-25B) |
| Impeller Material | Stainless steel (EN 1.4301 / AISI 304) |
| Bearing Material | SIC |
| Connection Type | DIN / ANSI / JIS |
| Inlet Connection | DN 25/32 (1 1/4 inch) |
| Outlet Connection | DN 25/32 (1 1/4 inch) |
| Pressure Rating | PN 25 |
| Flange Size for Motor | FT100 |
| Motor Power (P2) | 1.1 kW |
| Rated Voltage | 3 × 220–240D / 380–415Y V |
| Mains Frequency | 50 Hz |
| Rated Speed | 2840–2870 rpm |
| Efficiency Class | IE3 |
| Enclosure Class | IP55 |
| Insulation Class | F |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM |
| Drinking Water Approvals | WRAS, ACS |
| Minimum Efficiency Index (MEI) | ≥ 0.57 |
| Net Weight | 30.3 kg |
| Gross Weight | 33.2 kg |
| Country of Origin | TW |
Documentation & Downloads
| Product Datasheet (PDF) | Download |