Grundfos CR 5-12 A-FGJ-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 92902402 (1 x 220-230V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Vertical, multistage centrifugal inline pump with suction and discharge ports on the same level. The pump head and base are manufactured from cast iron, while all other wetted parts are stainless steel (EN 1.4301). A cartridge shaft seal ensures high reliability, safe handling, and easy access for service. Power transmission is via a rigid split coupling, with pipe connections through combined DIN / ANSI / JIS flanges. The pump is fitted with a single-phase, fan-cooled asynchronous motor.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Machining
- Wash and clean
- Process liquids transfer
- Industrial heating
- Cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Desalination
- Reverse osmosis water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation
- Community water supply
- Ground water transfer
- Rotor & spray irrigation
- Pivot irrigation systems
- Solar water solutions
- Solar boosting and water supply solutions
- Solar water treatment fertigation and dosing
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Number | 92902402 |
| Pump Orientation | Vertical |
| Rated Flow | 5.8 m³/h |
| Rated Head | 55.5 m |
| Pump Speed (Data Based) | 2730 rpm |
| Pumped Liquid | Water |
| Liquid Temperature Range | -20 to 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Shaft Seal Arrangement | Single (HQQE) |
| Curve Tolerance | ISO 9906:2012 3B |
| Base Material | Cast iron (EN-GJL-200) |
| Impeller Material | Stainless steel (EN 1.4301 / AISI 304) |
| Bearing Material | SIC |
| Connection Type | DIN / ANSI / JIS |
| Inlet Connection Size | DN 25/32 (1 1/4 inch) |
| Outlet Connection Size | DN 25/32 (1 1/4 inch) |
| Pressure Rating | PN 25 |
| Motor Power (P2) | 2.2 kW |
| Rated Voltage | 1 × 220–230 V |
| Mains Frequency | 50 Hz |
| Rated Speed | 2860–2880 rpm |
| Efficiency Class | IE2 |
| Enclosure Class | IP55 |
| Insulation Class | F |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM |
| Drinking Water Approvals | WRAS, ACS |
| Minimum Efficiency Index (MEI) | ≥ 0.57 |
| Net Weight | 45.7 kg |
| Country of Origin | AU |
Documentation & Downloads
| Product Datasheet (PDF) | Download |