Grundfos CR 5-10 A-FGJ-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 92902400 (1 x 220-230V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Vertical, multistage centrifugal inline pump designed for commercial, industrial, and water treatment applications. The pump head and base are manufactured from cast iron, while all other wetted parts are stainless steel (EN 1.4301). A cartridge shaft seal provides high operational reliability, safe handling, and easy service access. Power transmission is via a rigid split coupling, and pipe connections are provided through combined DIN / ANSI / JIS flanges. The pump is equipped with a single-phase, fan-cooled asynchronous motor.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating
- District cooling
- Industrial heating
- Industrial cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Process liquids transfer
- Machining
- Wash and clean systems
- Desalination
- Reverse osmosis water treatment
- Drinking water treatment
- Surface water intake
- Water distribution
- Irrigation
- Rotor & spray irrigation
- Pivot irrigation systems
- Ground water transfer
- Community water supply
- Solar water solutions
- Solar boosting and water supply solutions
- Solar water treatment, fertigation, and dosing
- Controls and digital groundwater management
- Solar controls and digital water management
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Product Number | 92902400 |
| Pump Orientation | Vertical |
| Rated Flow | 5.8 m³/h |
| Rated Head | 45.4 m |
| Maximum Head | 66.3 m |
| Number of Stages | 10 |
| Pumped Liquid | Water |
| Liquid Temperature Range | -20 to 120 °C |
| Maximum Operating Pressure | 25 bar |
| Shaft Seal | Single (HQQE) |
| Impeller Material | Stainless steel (EN 1.4301 / AISI 304) |
| Base Material | Cast iron (EN-GJL-200) |
| Motor Power (P2) | 1.5 kW |
| Rated Voltage | 1 × 220–230 V |
| Mains Frequency | 50 Hz |
| Efficiency Class | IE2 |
| Enclosure Class | IP55 |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM |
| Drinking Water Approvals | WRAS, ACS |
| Net Weight | 41 kg |
| Country of Origin | AU |
Documentation & Downloads
| Product Datasheet (PDF) | Download |