Grundfos CR 32-6-2 A-F-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 96122016 (3 x 380-415D/660-690YD)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Grundfos CR 32-6-2 A-F-A-E-HQQE (Product No. 96122016) is a vertical, non-self-priming, multistage in-line centrifugal pump designed for installation in pipe systems and on a foundation. The pump head and base are made of cast iron (EN 1563 EN-GJS-500-7), with all other wetted parts in stainless steel (EN 1.4301 / AISI 304). It features a single HQQE shaft seal, DIN flange connections (DN 65, PN 40), and a high-efficiency IE3 3-phase IEC motor. Suitable for a wide range of commercial, industrial, agricultural, and solar water applications including fertigation, irrigation, and digital water management solutions.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating & cooling
- Industrial heating & cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Process liquids transfer
- Machining
- Wash and clean systems
- Desalination
- Reverse osmosis – water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation (pivot, rotor & spray)
- Groundwater transfer
- Community water supply
- Solar boosting and water supply solutions
- Solar water treatment, fertigation & dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
- Digital groundwater and water management systems
Key Specifications
| Product Number | 96122016 |
| EAN | 5700396680606 |
| Rated Flow | 30 m³/h |
| Rated Head | 84.2 m |
| Maximum Head | 109.2 m |
| Pump Speed (Base Data) | 2924 rpm |
| Orientation | Vertical |
| Stages / Impellers | 6 / 6 |
| Reduced-Diameter Impellers | 2 |
| Shaft Seal | HQQE (Single) |
| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Liquid Temperature Range | -30 to 120 °C |
| Connection Type | DIN Flange |
| Inlet / Outlet | DN 65 / DN 65 |
| Pressure Rating | PN 40 |
| Flange Size for Motor | FF300 |
| Motor Type | 160MB |
| Rated Power (P2) | 11 kW |
| Voltage | 3 x 380-415D / 660-690Y V |
| Rated Current | 20.8–19.8 / 12.0–11.8 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Speed | 2940–2950 rpm |
| Efficiency Class | IE3 |
| Motor Efficiency (Full Load) | 91.2 % |
| Motor Efficiency (3/4 Load) | 91.8 % |
| Motor Efficiency (1/2 Load) | 91.3–91.2 % |
| Enclosure Class | IP55 |
| Insulation Class | F |
| Motor Protection | PTC |
| Maximum Ambient Temperature | 60 °C |
| Minimum Efficiency Index (MEI) | ≥ 0.70 |
| Net Weight | 161 kg |
| Gross Weight | 194 kg |
| Shipping Volume | 0.495 m³ |
Documentation & Downloads
| Product Datasheet (PDF) | Download |