Grundfos CR 32-4 A-F-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 96122013 (3 x 380-415D/660-690YD)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
Grundfos CR 32-4 A-F-A-E-HQQE (Product No. 96122013) is a vertical, non-self-priming, multistage in-line centrifugal pump for installation in pipe systems and foundation mounting. The pump head and base are cast iron (EN 1563 EN-GJS-500-7), while all wetted parts, including impellers and intermediate chambers, are stainless steel (EN 1.4301 / AISI 304). It is equipped with a single HQQE shaft seal (EN 12756), DIN flange connections (DN 65, PN 40), and a high-efficiency IE3 3-phase IEC motor. This pump is suitable for demanding commercial, industrial, agricultural, and water supply applications.
Suitable Applications
- Commercial heating
- Commercial air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating & cooling
- Industrial heating & cooling
- Industrial water supply
- Industrial wastewater
- Industrial process water treatment
- Process liquids transfer
- Machining
- Wash and clean systems
- Desalination
- Reverse osmosis – water treatment
- Surface water intake
- Drinking water treatment
- Water distribution
- Irrigation (pivot, rotor & spray)
- Groundwater transfer
- Community water supply
- Solar boosting and water supply solutions
- Solar water treatment, fertigation & dosing
- Agriculture solar solutions
- Livestock watering with solar solutions
- Digital groundwater and water management systems
Key Specifications
| Product Number | 96122013 |
| EAN | 5700396680576 |
| Rated Flow | 30 m³/h |
| Rated Head | 59.1 m |
| Maximum Head | 77.8 m |
| Pump Speed (Base Data) | 2919 rpm |
| Orientation | Vertical |
| Stages / Impellers | 4 / 4 |
| Reduced-Diameter Impellers | 0 |
| Shaft Seal | HQQE (Single) |
| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Liquid Temperature Range | -30 to 120 °C |
| Connection Type | DIN Flange |
| Inlet / Outlet | DN 65 / DN 65 |
| Pressure Rating | PN 40 |
| Motor Type | 132SB |
| Rated Power (P2) | 7.5 kW |
| Voltage | 3 x 380-415D / 660-690Y V |
| Rated Current | 14.4-14.0 / 8.3-8.1 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Speed | 2910–2920 rpm |
| Efficiency Class | IE3 |
| Motor Efficiency (Full Load) | 90.1–90.4 % |
| Motor Efficiency (3/4 Load) | 90.8–90.9 % |
| Motor Efficiency (1/2 Load) | 90.8–90.4 % |
| Enclosure Class | IP55 |
| Insulation Class | F |
| Motor Protection | PTC |
| Maximum Ambient Temperature | 60 °C |
| Minimum Efficiency Index (MEI) | ≥ 0.70 |
| Net Weight | 110 kg |
| Gross Weight | 133 kg |
Documentation & Downloads
| Product Datasheet (PDF) | Download |