Grundfos CR 3-8 A-A-A-E-HQQE Vertical Multistage Pump – 92901492 (1 x 220-230V)
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
The CR 3-8 A-A-A-E-HQQE is a vertical, multistage centrifugal pump with inlet and outlet ports on the same level (inline). The pump head and base are made of durable cast iron, while all other wetted parts are stainless steel (EN 1.4301). A cartridge shaft seal ensures high reliability, safe handling, and easy maintenance. Power transmission is via a rigid split coupling. The pump is fitted with a 1-phase, fan-cooled asynchronous motor.
Applications
- Commercial heating & air conditioning
- Commercial water pressure boosting
- District heating & cooling
- Machining, wash and clean, process liquids transfer
- Industrial heating, cooling, water supply, wastewater & process water treatment
- Desalination & Reverse Osmosis water treatment
- Surface water intake & drinking water treatment
- Water distribution & irrigation
- Solar water solutions & agriculture solar solutions
- Community water supply, rotor & spray irrigation, ground water transfer, pivot irrigation
- Solar boosting & digital water management
- Fertigation, chemigation & dosing
- Livestock watering with solar solutions
Key Specifications
| Model | CR 3-8 A-A-A-E-HQQE |
| SKU | 92901492 |
| Pump type | Vertical, multistage centrifugal |
| Pump orientation | Vertical |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -20 … 120 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated flow | 3 m³/h |
| Rated head | 36.1 m |
| Maximum head | 51.7 m |
| Stages / Impellers | 8 / 8 |
| Shaft seal | Single, HQQE |
| Approvals | CE, EAC, UKCA, SEPRO, RCM |
| Drinking water approvals | WRAS, ACS |
| Pump materials | Base: Cast iron EN-GJL-200; Impeller: Stainless steel EN 1.4301 (AISI 304); Bearing: SIC |
| Motor | 80B IEC, 0.75 kW, 1 x 220-230 V, 50 Hz, 2780-2810 rpm, IE2, 2 poles, F-class insulation |
| Max operating pressure | 16 bar |
| Max ambient temperature | 40 °C |
| Net / Gross weight | 23.8 / 26.5 kg |
| Shipping volume | 0.063 m³ |
| Country of origin | Australia |
Documentation & Downloads
| Document | Download |
|---|---|
| Grundfos Product PDF | 📄 Download PDF |