Grundfos UNILIFT AP50B.50.08.A1V Single phase, with float switch and Vortex impeller
SKU 96432505
Original price
Grundfos UNILIFT AP50B.50.08.A1V
Features
Liquid temperature: 0°C to +40°C
Impeller type: Vortex
Max. particle size: Diam 35 mm for AP 35B and Diam 50 mm for AP50B
Supply voltage: 1 x 230 Volt 50 Hz or 3 x 415 Volt 50 Hz
Enclosure class: Suitable for submerged installation (IP68)
Scope of delivery: 10 m cable with plug (3 phase version without plug)
Version:
A1V single phase, with float switch and Vortex impeller
3V three phase, no float switch and Vortex impeller
Specifications
Product Name UNILIFT AP50B.50.08.A1V
Product No 96432505
EAN Number 5700393400665
Suitable for Commercial wastewater, Domestic wastewater
Maximum Flow 6.67 l/s
Maximum Head 11 m
Impeller Type VORTEX
Max. Particle 50 mm
Approvals CE, RCM, LGABG, EAC
Pump Housing Stainless steel, EN 1.4301, AISI 304
Impeller Material Stainless steel, EN 1.4301, AISI 304
Type of Connection Rp
Connection Size 2 inch
Maximum Installation Depth 7 m
Installation Place Indoor / outdoor
Ambient Temperature Range 0 .. 40 °C
Liquid Temperature Range 0 .. 40 °C
Selected Liquid Temperature 20 °C
Density 998.2 kg/m³
Power Input P1 1.2 kW
Rated Power P2 0.74 kW
Mains Frequency 50 Hz
Rated Voltage 1 × 220-240 V
Rated Current 5.37 A
Power Factor (Cos φ) 0.97
Rated Speed 2790 rpm
Capacitor Size - Run 16 µF/400 V
Enclosure Class (IEC 34-5) IP68
Insulation Class (IEC 85) F
Built-in Motor Protection CONTACT
Thermal Protection Internal
Power Cable Length 10 m
Cable Plug Type AU
Controls Level switch A
Net Weight 10.9 kg
Gross Weight 11.6 kg
Sales Region Australia
Environmental Approvals WEEE
Features
Version:
Specifications
Product No 96432505
EAN Number 5700393400665
Maximum Flow 6.67 l/s
Maximum Head 11 m
Max. Particle 50 mm
Approvals CE, RCM, LGABG, EAC
Type of Connection Rp
Connection Size 2 inch
Maximum Installation Depth 7 m
Density 998.2 kg/m³
Power Input P1 1.2 kW
Rated Power P2 0.74 kW
Mains Frequency 50 Hz
Rated Voltage 1 × 220-240 V
Rated Current 5.37 A