Grundfos SQ 2-115 N Submersible Pump – 96160417
📢 For orders over $100, FREE Shipping Australia-wide
The Grundfos SQ 2-115 N is a 3" multi-stage submersible pump designed for domestic water supply, tank liquid transfer, irrigation, and environmental applications. It features “floating” impellers, each supported by a tungsten carbide/ceramic bearing for durability. The pump provides soft starting and integrated protection against dry-running, upthrust, overvoltage, undervoltage, overload, and overtemperature.
Suitable for:
- Domestic ground water intake
- Domestic water pressure boosting
- Ground water intake
- Submersible pumps
Product Details
| Product name | SQ 2-115 N |
| Product No | 96160417 |
| EAN | 5700398875147 |
| Pump No | 96080741 |
| Motor No | 96160861 |
| Model | C |
| Valve | Built-in non-return valve |
| Sales region | Australia |
Performance
| Rated flow | 2 m³/h |
| Rated head | 128 m |
| Stages | 7 |
| Pump speed | 10700 rpm |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
Liquid
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 – 35 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
Materials
| Pump | Stainless steel (EN 1.4401 / AISI 316) |
| Impeller | Composite (ZYTEL 70G30 HSLR PA6.6-GF30) |
| Motor | Stainless steel (DIN W.-Nr. 1.4401 / AISI 316) |
Installation
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Pump outlet | RP 1 1/4 |
| Minimum borehole diameter | 76 mm |
Electrical Data
| Motor type | MS3 N |
| Power input (P1) | 2.46 kW |
| Rated power (P2) | 1.85 kW |
| Pump required power (P2) | 1.57 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 × 200–240 V |
| Rated current | 12.3 A |
| Power factor | 1.00 |
| Rated speed | 10700 rpm |
| Start method | Direct-on-line |
| Enclosure class | IP68 |
| Insulation class | F |
| Built-in motor protection | Yes |
| Thermal protection | Internal |
| Cable length | 1.5 m |
| Controls | CU 300 / CU 301 (no communication) |
Approvals
| Certifications | CE, PCBC, RCM, EAC, CN RoHS Exempt, Morocco, UKCA, SEPRO |
Weight & Shipping
| Net weight | 6.3 kg |
| Gross weight | 6.9 kg |
| Shipping volume | 0.0107 m³ |
Documentation & Downloads
| SQ, SQE – Installation & Operating Instructions | 📄 Download PDF |
| SQ, SQE, SQFlex – Safety Instructions | 📄 Download PDF |
| SQ, SQE, SQE-NE – Data Booklet | 📄 Download PDF |
| SQ, SQE – Service Kit Catalogue | 📄 Download PDF |
| SQ, SQE, SQ-N, MS 3 MSE 3 – Service Instructions (Model A) | 📄 Download PDF |
| SQ, SQE, SQ-N, MS 3, MSE 3 – Service Instructions (Model B) | 📄 Download PDF |